Ogłoszenia

Kolekta dziś na cele charytatywne (do skarbonki „dla biednych” lub przelewem na konto) zamiast comiesięcznej zbiórki w I niedzielę miesiąca i kolekty dla ubogich w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Wszystkie celebracje Triduum Paschalnego będziemy transmitować na żywo. Odbędą się bez udziału wiernych. Także Liturgię Godzin w Wielki Piątek i Wielka Sobotę od 8.00-9.00 i Drogę Krzyżową w Wielki Piątek o godz.10.00 będziemy transmitowali. W Wielki Czwartek już o 17.30 zapraszamy na nabożeństwo pojednania w rodzinach – odprawimy je w kościele, ale jak najbardziej możemy je przeżyć w swoich domach. To nowość w naszym triduum zaproponowana przez p. Janikowskich (nawet nam się parę miesięcy temu nie śniło, że to nabożeństwo może mieć niezwykłą wymowę w czasie tej naszej izolacji w domach). W czasie wszystkich celebracji kościół będzie zamknięty. Pieśni na triduum są do pobrania na stronie parafii lub do wyświetlenia na swoim komputerze.

Poza  celebracjami kościół otwarty od 7.00 do 22.00 w Wielki Czwartek, a w Wielki Piątek od 7.00 także całą noc na osobistą modlitwę i adorację. Prosimy aby w czasie osobistej modlitwy w kościele w bocznej kaplicy nie przebywało więcej niż 5 osób, a na kościele siadajmy w odległości ok.  5 m od siebie (żeby nie tworzyć zakazanych zgromadzeń).

Okazja do spowiedzi w godzinach stałego konfesjonału po uprzednim umówieniu się telefonicznym, ale tylko w zakrystii lub w pomieszczeniu obok kancelarii (w kancelarii także w godzinach jej urzędowania bez uprzedniego telefonu).

Nie będzie święconki, pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę. Należy to zrobić w swoich domach. Można skorzystać z propozycji w internecie („Błogosławieństwo stołu przed posiłkiem w Niedzielę Wielkanocną”) lub dowolną modlitwą. Są także zamieszczone na stronie internetowej parafii.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy składają ofiary przelewem bankowym ofiary  „do koszyczka” na bieżące potrzeby parafii i na inne cele. Dziś szczególnie prosimy o dar na zakup chleba, żywności i najpotrzebniejszych rzeczy dla naszych ubogich. Dziękujemy wszystkim, którzy zakupili paschaliki wielkanocne z których dochód przeznaczony jest dzieła charytatywne  archidiecezji i naszej parafii. Paschaliki są jeszcze wyłożone w tyle kościoła. Można zabierać przychodząc na indywidualną modlitwę. należność można wrzucać do skarbonki „dla biednych’ lub przelać na konto parafii.

Można również włączyć się w zbiórkę Caritas naszej archidiecezji na zakup respiratorów dla szpitala w Tychach (nr konta Caritas 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062)

W Wielki Piątek byłaby też w normalnych warunkach kolekta na Boży Grób czyli pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej, którzy są tam w mniejszości, często prześladowanej. Dzisiaj w warunkach pandemii i zamknięcia granic przez Izrael ich sytuacja jest wręcz tragiczna, kiedy nie ma chrześcijańskich pielgrzymów. Bardzo prosimy o dar także na chrześcijan w Ziemi Świętej (dopisek w przelewie „Na Boży Grób”). Przekażemy te pieniądze przez naszą Kurię na ten cel.

Bardzo prosimy, aby wyraźnie zaznaczać w przelewach jeśli ofiara jest związana z zamówioną Mszą św. (prosimy nie pisać ogólnie „na mszę św.” – nie wiem czy ktoś wtedy chce zamówić Mszę czy dać tylko ofiarę „do koszyczka”). Można zamawiać Msze św. – w najbliższym tygodniu jest jeszcze parę intencji wolnych. Można też przekazać ofiarę na Mszę do odprawienia przez pewnego kapłana, który ze względu na stan zdrowia przebywa cały czas w domu i sprawuje Eucharystię tylko w domu (nie może wychodzić do kościoła). W imieniu tego kapłana z góry składam serdeczne Bóg zapłać za tak zamówione Msze św.!

Triduum Paschalne

Święto nad świętami. Jedno, wielkie, trwające trzy dni (od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczora Niedzieli Wielkanocnej). Tri-duum (z łaciny „trzy dni”). „Paschalne” od „pascha” (z hebrajskiego „przejście” – anioła śmierci przez ziemię egipską i przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, z niewoli egipskiej do wolności). Chrystus przeszedł ze śmierci (Wielki Piątek) do życia (Wielkanoc Zmartwychwstania). Ja chrześcijanin przechodzę ze śmierci grzechu do życia w miłości Bożej przez chrzest i każdorazową spowiedź, także duchową, kiedy nie ma możliwości sakramentalnej.

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz.18.00 Wspominamy w niej ustanowienie Eucharystii i sakramentu święceń. Rozważamy przykazanie miłości, której wzór daje Chrystus  umywający uczniom nogi. Bądźmy mimo fizycznego oddalenia rzeczywiście wspólnotą, rodziną parafialną. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej okazja do osobistej modlitwy do 22.00 na pamiątkę modlitwy Jezusa w Ogrójcu i jako dziękczynienie za dar Eucharystii.

Wielki Piątek przeżyjmy w skupieniu, wszak to dzień śmierci Pana Jezusa. Pamiętaj o ścisłym poście w tym dniu (nie tylko bez mięsa, ale tylko raz do syta). Umarł Twój Zbawiciel! Odłóż wszystkie niepotrzebne zajęcia, sprawy. Przyjdź do kościoła!

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek  o godz.18.00. Okazja do osobistej modlitwy w Wielki Piątek przez całą noc i następny dzień Wielkiej Soboty.

Wigilia Paschalna w Wielką Noc Zmartwychwstania Pańskiego (Msza rezurekcyjna) – o godz.20.00. To jest Rezurekcja – celebracja Zmartwychwstania – największego cudu Pana Jezusa i fundamentu naszej wiary.. Z wiarą wysłuchamy długiej liturgii słowa, w której mamy przeżyć na nowo najważniejsze prawdy naszej wiary. Odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielne. Wyznamy uroczyście wiarę, że jesteśmy chrześcijanami. Obwieścimy radosną nowinę o zmartwychwstaniu naszego Pana.