Parafialna Pielgrzymka do północnych Włoch

W bieżącym roku kalendarzowym pielgrzymowaliśmy do Rzymu na Niedzielę Miłosierdzia i do innych sanktuariów we Włoszech. W trakcie tej pielgrzymki zrodził się we mnie pomysł zorganizowania kolejnej (czy kolejnych) o nieco innym charakterze. Pielgrzymka, a więc codzienna Msza św., modlitwa różańcowa, koronka, godzinki ku czci Matki Bożej, konferencja wysłuchana lub wygłoszona itd. Będziemy odbywali ją w trakcie Wielkiego Postu nawiedzając groby wybitnych znanych i mniej znanych świętych Kościoła (św. Marka, św. Antoniego, św. Dominika, św. Marino itd.). Celem będzie zatrzymanie się w jednym miejscu, regionie i bliższe zwiedzenie i poznanie danego miejsca. A więc nie wędrujemy po prawie całych Włoszech, ale skupiamy się na jednej części. Mniej czasu w autobusie, a więcej poświęconego na poznawanie miejsc, które nawiedzamy.  Na początek północne, a właściwie północnowschodnie Włochy. W trakcie pielgrzymki zatrzymujemy się tylko w dwóch hotelach i z nich wędrujemy do najbliżej położonych miejsc pielgrzymkowych. Takim centralnym miejscem, które chcemy zwiedzić jest Wenecja z grobem św. Marka w jej słynnej katedrze. Na Wenecję przeznaczamy dwa dni, a nie jeden jak to zwykle bywa przy innych pielgrzymkach. Nie tylko przejazd Canal Grande, plac św. Marka, bazylika św. marka, most Rialto, ale także inne kościoły – przede wszystkim Santa Maria Gloriosa dei Frari – kościół franciszkanów, prawdziwa skarbnica dzieł sztuki z chyba najsłynniejszym obrazem Tycjana „Wniebowzięta”,  Santa Maria Salute u wylotu Canal Grande ( ze wspaniałymi obrazami Tycjana i Tintoretta) oraz San Giorgio Magiore (na wyspie naprzeciw placu św. Marka, wspaniały widok na Wenecję z innej perspektywy, a w prezbiterium nowatorski obraz Tintoretta „Ostatnia Wieczerza” – oprócz innych oczywiście). Podaję małe szczegóły, gdyż w Wenecji właściwie każdy kościół zawiera znakomite dzieła swoich najsłynniejszych rodaków – Tycjana i Tintoretta. I do Salute i na San Giorgio Maggiore trzeba oczywiście dopłynąć tramwajem wodnym.

W programie pielgrzymki mamy tak jak w tym roku Padwę z bazyliką św. Antoniego, ale także najstarszy w świecie ogród botaniczny tuż obok bazyliki. Jeśli pielgrzymka dojdzie do skutku to będę w nim trochę przewodnikiem, ponieważ byłem już w nim, a poza tym trochę wiedzy botanicznej nabyłem przy okazji budowy i oprowadzania po naszym ogrodzie biblijnym. To początek wiosny, a więc wiele roślin będzie pięknie rozkwitniętych. Jeśli odpowiednio wcześniej zbierze się wymagana grupa osób to spróbujemy wraz z pilotem zarezerwować zwiedzanie kaplicy Scrovegnich  wymalowanej w pierwszych latach XIV wieku przez mistrza wczesnego renesansu Giotta. Liczące 700 lat freski są w doskonałym stanie. Przedstawiają historię życia Maryi i Jezusa oraz historię Jego męki. Freski – często eksponowane w reprodukcjach – są jednym z najwybitniejszych dzieł sztuki europejskiej. A więc znów – w Padwie nie tylko św. Antoni, ale coś co zwykle się pomija przy tradycyjnym zwiedzaniu.

Odwiedzimy także Weronę – miasto Romea i Julii, którzy są wymysłem literackim Szekspira, ale siła poezji i dramatu tworzy rzeczywistość. Można oglądać dom Julii, jej grobowiec, dom Romea. Werona to także wspaniała arena – amfiteatr z czasów rzymskich zdecydowanie lepiej zachowana niż słynne rzymskie Koloseum. Werona to także piękna starówka, gdzie chodzi się po uliczkach wyłożonych różowym wapieniem (domy też mają taki kolor). Robi to niesamowite wrażenie.

Rawenna jest także na trasie naszej pielgrzymki. Rawenna swą świetność miała w   VI wieku po Chrystusie, gdy urzędował w niej namiestnik cesarza wschodniorzymskiego (a więc z Konstantynopola) i wtedy powstały wspaniałe, najcenniejsze i najstarsze mozaiki w całej Italii. Bazylika San Vitale z położonym blisko, małym, ale niezwykle urokliwym mauzoleum Galii Placydy,  baptysteria ortodoksów i neoniańskie, mazuzolem Teodoryka i dwie bazyliki św. Apolanarego: tzw. Nuovo i – położona kilka kilometrów poza właściwą Rawenną – in Classe. Wszędzie najwyższej klasy artystycznej mozaiki, sceny biblijne, wielkie poczty świętych w absydach, prezbiteriach, na kopułach i na bocznych ścianach kościołów. To po prostu trzeba zobaczyć. Nie da się tego – dosłownie – opisać.

Wreszcie na zakończenie San Marino i Bolonia (miasto najstarszego uniwersytetu i grobu wielkiego zakonodawcy św. Dominika). W tych miejscach nie byłem, więc nie mogę dawać specjalnego opisu. Dla mnie też będzie to wielce odkrywcze.

Cena za pielgrzymkę nie wydaje się wygórowana w kontekście tego, że do kościołów w Wenecji wszędzie jest płatne wejście, podobnie do wszystkich miejsc z mozaikami w Rawennie. Te wejścia ( jak i inne np. do ogrodu botanicznego w Padwie) są wliczone w cenę pielgrzymki. Zapisy w kancelarii. Do 15 listopada trzeba zebrać minimum 30 osób, by pielgrzymka mogła się odbyć, ponieważ potem trzeba zarezerwować dwa hotele i autokar, co wiąże się z kosztami. Gdyby ktoś miał jakieś problemy z opłaceniem od razu kwoty zaliczki czy pozostałych rat to proszę się zwrócić do mnie osobiście. Będziemy wraz z pilotem elastyczni co do terminów poszczególnych rat. Zapraszam serdecznie do zapoznania się ze szczegółowym planem pielgrzymki zamieszczonym poniżej. I zapraszam do udziału!

 

Program pielgrzymki WŁOCHY PÓŁNOCNO-WSCHODNIE

Wenecja, Padwa, Werona, Sirmione, Jezioro Garda, Bolonia, Rimini, Rawenna, San Marino

Termin: 31.03-7/8.04.2017 r.

Proponowany program:

1 dzień – 31.03, piątek:

Msza święta w godzinach porannych, następnie przejazd przez Czechy, Austrię do Włoch. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Wenecji, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień – 1.04, sobota:

Śniadanie, przejazd do centrum Wenecji, całodzienne zwiedzanie Wenecji: bazylika Św. Marka, plac Św. Marka, możliwość wjazdu na dzwonnice Św. Marka, pałac Dożów, most Westchnień, wieża zegarowa, most Rialto, Kanał Grande, msza święta, czas wolny, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg

3 dzień – 2.04, niedziela:

Śniadanie, przejazd do centrum Wenecji, ciąg dalszy zwiedzania Wenecji, Santa Maria della Salute, Santa Maria Gloriosa dei Frari, kościół San Giorgio Maggiore, synagoga, Teatro La Fenice, msza święta, czas wolny, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień – 3.04, poniedziałek:

Śniadanie, przejazd do Padwy, uczestnictwo we mszy świętej, romańsko-gotycko-bizantyjska bazylika Św. Antoniego, uniwersytet, stare miasto, kaplica Scrovegnich z freskami Giotta (zwiedzanie, jeśli będzie taka możliwość), katedra, najstarszy na świecie ogród botaniczny, czas wolny, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 dzień- 4.04, wtorek:

Śniadanie, msza święta, przejazd do Werony. Zwiedzanie historycznego centrum: Dom Julii, Piazza delle Erbe, Piazza dei Signori, Arche Scaligere, jedna z najlepiej zachowanych aren rzymskich, Castelvecchio. Przejazd do Sirmione – najbardziej ekskluzywnego kurortu nad jeziorem Garda, urokliwe wąskie uliczki, zamek Scaligerich, czas wolny, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6 dzień – 5.04, środa:

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Bolonii, zwiedzanie historycznego centrum, romańska katedra, bazylika Św. Petroniusza, romańskie i gotyckie wieże mieszkalne, kościół oo. Dominikanów z grobem Św. Dominika, msza święta, przejazd w okolice Rimini, zakwaterowanie w hotelu w okolicach Rimini, obiadokolacja, nocleg.

7 dzień – 6.04, czwartek:

Śniadanie, msza święta, przejazd do Rawenny, znanej jako wybitny ośrodek mozaikarstwa i wczesnego chrześcijaństwa, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zwiedzanie mauzoleum Galii Placydii, baptysterium Ortodoksów, Sant Apollinare Nuovo, baptysterium Arian, mauzoleum Teodoryka, San Vitale, Sant Apollinare in Classe, przejazd do San Marino. Degustacja lokalnych trunków, zwiedzanie malowniczo położonej starówki, katedra Św. Marino, czas wolny, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

8 dzień – 7.04, piątek:

Śniadanie, msza święta, wykwaterowanie z hotelu, wypoczynek nad morzem, bądź w zależności od pogody, wcześniejszy powrót do Polski. Przejazd przez Włochy, Austrie, Czechy do Polski.

9 dzień – 8.04, sobota:

Powrót do Chorzowa w godzinach wczesnorannych, zakończenie pielgrzymki.

 

Koszt pielgrzymki:

Przy 30 uczestnikach płacących: 1200 PLN + 350 Euro

Świadczenia zawarte w cenie:

-ZAKWATEROWANIE: 7 noclegów w hotelach **/***, pokoje 2-3 osobowe z łazienkami, noclegi planowane są tylko w dwóch hotelach

-TRANSPORT: komfortowy autokar (m. in. uchylne siedzenia, klimatyzacja, barek z napojami);

-WYŻYWIENIE: 7 śniadań kontynentalnych wzmocnionych oraz 7 obiadokolacji dwudaniowych;

-UBEZPIECZENIE:  (KL, KR, NNW, Bagaż podróżny)

-PILOTAŻ: opieka doświadczonego pilota podczas całej podróży;

-WYDATKI PROGRAMOWE: bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, opłaty za transport środkami komunikacji miejskiej, tramwaje wodne, przewodnicy lokalni, opłaty sanktuaryjne i wjazdowe do miast

-zestaw oprowadzania grupowego Tomix Guide System

-lokalna taksa turystyczna i klimatyczna

Świadczenie nie zawarte w cenie:

– napoje do obiadokolacji;

– ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w imprezie

– ubezpieczenie od następstw chorób przewlekłych i nowotworowych

– gwarantowany pokój jednoosobowy

– wszystkie inne wydatki nie ujęte w „świadczeniach zawartych w cenie”.

Informacje praktyczne

W zwiedzanych obiektach sakralnych obowiązuje odpowiedni ubiór (długie spodnie i spódnice oraz zakryte ramiona). W trakcie podróży przerwy na posiłki koszt ok. 8 EUR. Cena ewentualnych dodatkowych posiłków w trakcie zwiedzania ok. 12 EUR (płatne przez uczestników indywidualnie). Napoje do kolacji płatne dodatkowo: ok. 2-3 EUR na os, toalety płatne 0.50-1.50 EUR.

 

Wpłaty zaliczek:

1 rata – 1000 PLN płatne gotówką przy zapisie, do 15.11.2016 r.

2 rata – 200 euro płatne gotówką do 15.12.2016 r.

3 rata – 150 euro i 200 PLN – płatne gotówką do 15.01.2017 r.