Dekret o odpustach w Roku Jubileuszowym

Zgodnie z postanowieniem papieża Franciszka zawartym w bulli „Misericordiae vultus”, ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, w niedzielę, 13 grudnia we wszystkich diecezjach na całym świecie w katedrach zostaną otwarte Bramy Miłosierdzia.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc otworzy Bramę Miłosierdzia w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach w najbliższą niedzielę. Początek liturgii o godz. 11.45 w krypcie katedry, skąd wyruszy procesja do drzwi katedry. O godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. w katedrze.

Do 20 listopada 2016 r. w kościołach jubileuszowych (bazylikach, sanktuariach, wyznaczonych kościołach i kaplicach) na terenie całej archidiecezji katowickiej będzie można uzyskać specjalne odpusty. Zgodnie z dekretem abp Skworca „Odpust zupełny mogą uzyskać wierni za każdym razem, gdy odbędą pobożną pielgrzymkę do Drzwi Świętych w wyznaczonych kościołach i kaplicach jubileuszowych i wezmą tam udział w uroczystej celebracji bądź przynajmniej zatrzymają się na odpowiedni czas wypełniony ufną modlitwą, zakończoną wyznaniem wiary, modlitwą za Papieża oraz w intencjach, które „nosi on w sercu dla dobra Kościoła i całego świata”.

Kościołami Jubileuszowymi w archidiecezji katowickiej są:

–  katedra Chrystusa Króla w Katowicach;

–  sanktuaria i bazyliki:

bazylika i sanktuarium Matki Bożej Bogucickiej w Katowicach,

bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach,

bazylika i sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich,

bazylika i sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie,

bazylika św. Wojciecha w Mikołowie,

bazylika św. Antoniego z Padwy w Rybniku,

sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym,

sanktuarium św. Floriana  w Chorzowie,

sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Jankowicach Rybnickich,

sanktuarium Opatrzności Bożej  w Jastrzębiu-Zdroju,

sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego w Mikołowie-Bujakowie,

sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej,

sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach,

sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku-Chwałowicach,

sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej;

–  kościoły pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w miejscowościach:

Jastrzębie-Zdrój, Orzesze-Zazdrość, Pszczyna, Rybnik-Niewiadom, Tychy, Żory;

–  inne kościoły ze stałą posługą sakramentu pokuty i pojednania:

Świętej Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce, Królowej Apostołów w Rybniku;

–  kaplica Świętej Barbary przy Silesia City Center w Katowicach; z daru odpustu zupełnego będą tu mogli zaczerpnąć uczestnicy Nocy Pokutnych, Modlitw Uwielbienia i innych dzieł ewangelizacyjnych, prowadzących, szczególnie w tym świętym czasie, do doświadczenia Miłosierdzia Boga, który ”poprzez Kościół (…) dosięga grzesznika, któremu udzielił już przebaczenia i uwalnia go od każdej pozostałości skutków grzechu, umożliwiając mu działanie z miłością oraz wzrastanie w miłości”.

Odpust zupełny mogą uzyskać również ci, którzy nie będą mogli odbyć jubileuszowej pielgrzymki, zwłaszcza ludzie chorzy, starsi i samotni, którzy często nie są w stanie wyjść z domu. W tym celu mają oni „z wiarą i radosną nadzieją przeżywać ten moment próby, poprzez przyjęcie Komunii św. lub uczestniczenie w Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu”. Odpust zupełny mogą także uzyskać więźniowie w kaplicach w Areszcie Śledczym w Katowicach i Mysłowicach oraz w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju – Szerokiej.

Warto przypomnieć, że papież Franciszek upoważnił wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia w Roku Jubileuszowym z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, jeśli żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie.